بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یا guerrilla marketing یک روش بازاریابی است که در آن از روش های غافلگیرکننده یا غیر متعارف برای تبلیغ یک محصول یا خدمات استفاده می شود. یک وجه تمایز مهم بازاریابی چریکی نسبت به بازاریابی سنتی اتکای آن به تعاملات شخصی است. در این روش بودجه کمتری مصرف می شود و به گروه های هدف کوچکتر را هدف قرار می دهد. در این روش، تبلیغات در یک مکان خاص یا برای افراد خاصی به صورت متمرکز انجام می گیرد.

تاریخچه بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یک روش کاملاً جدید است. با استفاده از شبکه های اجتماعی، ویدئو یا سایر روش ها می تواند به صورت غیر متعارف و مانند ویروس گسترش یابد. بازاریابی چریکی یک روش بازاریابی ویروسی است. در اینجا تاریخچه بازاریابی چریکی و سیر تحولات این نوع بازاریابی را در طول سال های مختلف مورد بررسی قرار می دهیم. در طول سال های 1940 تا 1950 بازاریابی چریکی با دادن اطلاعات به مخاطبان هدف در مورد مزایای یک محصول یا خدمت انجام می شد. این کار از طریق رسانه های چاپی مانند روزنامه ها، مجلات و پوسترها یا تلویزیون و رادیو انجام می شد. اما بعد از این مرحله در سال های 1960 تا 1970 این روش به شدت اثر خود را از دست داد. دادن اطلاعات در مدیاهای مختلف برای مخاطبان بسیار عادی شد و توجه آن ها به این نوع تبلیغات کاهش پیدا کرد. در این زمان بود که تبلیغ کنندگان شروع به ایجاد سرگرمی برای مخاطبان خود و اضافه کردن روش های جدید با ظرافت بالا کردند. از سال 2000 تا کنون شبکه های اجتماعی و پیشرفت در فناوری باعث به اشتراک گذاشتن تبلیغات غیرمعمول، خلاقانه و تکان دهنده شد. با تحولات ایجاد شده هر شخص یا کسب و کاری می تواند محتوای خود را بدون نیاز به سرمایه گذاری قابل توجه ارائه دهد. نه تنها کسب و کارها بلکه اشخاص نیز با این روش به شهرت زیادی می رسند. ایده های بازاریابی چریکی در فضای مجازی به صورت ویروسی منتقل می شود و اثر بخشی قابل توجهی پیدا می کنند. اما بازاریابی چریکی محدود به فضای مجازی نمی گردد. به کمک ایده های خلاقانه این بازاریابی را در همه جا می توان پیاده سازی کرد.  

راه های بازاریابی چریکی موفق

در بازاریابی مختلف از اصول متفاوتی برای اثر بخشی استفاده می شود. در این جا به بررسی راه های بازاریابی چریکی موفق می پردازیم. در بازاریابی چریکی همانطور که از نامش پیداست قرار است پیام به صورت سریع و قافل گیرانه به مخاطب داده شود. در این روش خلاقیت و ایجاد تمایز و به نحوی قافلگیر کردن مخاطب راه کار اصلی برای جلب توجه می باشد. ما در اینجا برای رسیدن به موفقیت و بیشترین بازده باید به میزان سرمایه اولیه که معمولا میزان محدودی است توجه داشته باشیم. اگر در مرحله طراحی بازاریابی چریکی برای کسب و کار خود جهت معرفی یا فروش محصولات یا خدمات هستید برای رسیدن به موفقیت حتما به مواردی که در ادامه بیان می کنیم تجه داشته باشید. در بازاریابی چریکی سرمایه گذاری اصلی میزان نوآوری و خلاقیت موجود در ایده است. هرچه میزان این خلاقیت بیشتر باشد مخاطب بیشتر با پیام ارتباط برقرار می کند و در نتیجه اثر بخشی تبلیغات افزایش می یابد. در این روش به دنبال پیدا کردن مخاطبان جدید هستیم. و هدف ما مشتریان حال حاضر کسب و کار نمی باشد. برای موفقیت در بازاریابی چریکی مدیاهای کوچک یا فضاهای کوچک را برای شروع کار انتخاب کنید. ساده ترین روش ها را انتخاب کنید بازاریابی چریکی باید به دور از هر نوع پیچیدگی با مخاطب ارتباط برقرار کند. این روش برای استارتاپ ها و برند های نوپا که محدودیت سرمایه دارند بسیار اثر بخش می باشد. بازاریابی چریکی برند Kit Kat  

مثال های بازاریابی چریکی

 

فرار از زندان

ایده تبلیغات چریکی برای سریال فرار از زندان از ایجاد تغییر در تبلیغاتی که برای مردم عادی شده است، نشات گرفت. دادن کیک و محصولات مشابه به عنوان هدیه تبلیغاتی برای مردم به امری عادی تبدیل شده بود. اما برای تبلیغ فیلم فرار از زندان با قرار دادن یک سوهان آهنبری در کیک توجه افراد جلب شد. روی این سوهان نوشته شده بود “فرار از زندان نوزدهم نوامبر به شبکه تلویزیونی نی وی تری باز می گردد.” ایده تبلیغات چریکی برای سریال فرار از زندان

 

   

تبلیغات محیطی شرکت لگو (Lego)

شرکت لگو از جرثقیل های موجود در فضاهای پر تردد شهر برای تبلیغات محصول خود استفاده کرد. از آنجا که شرکت های ساختمانی اخر هفته فعالیتی ندارند می توان از این فرصت برای تبلیق محصولات این شرکت استفاده کرد.

 

 

نقش رسانه های جدید

وجود رسانه های آنلاین سبک زندگی افراد را تغییر داده اند. بسیاری از خرید ها، درخواست خدمات و … از طریق فضای مجازی در حال انجام است. این تغییرات نه تنها سبک زندگی افراد را تغییر داده بلکه باعث ایجاد مشاغل جدید و تغییر در بسیاری از مشاغل موجود شده است. در این رسانه ها بازاریابی به روش ویروسی و بازاریابی چریکی بسیار اثر بخش است. بازاریابی ویروسی در شبکه های اجتماعی بیش از هر رسانه دیگر اثر بخش است و مخاطبان زیادی را به خود جذب می نماید. زیرا افراد با اشتراک تبلیغات جذاب به ویروسی شدن بیشتر محتواها کمک می کنند. در شبکه های اجتماعی، وب سایت ها یا ایمیل مارکتینگ میتوان با ایده پردازی و خلاقیت بازاریابی چریکی موفق انجام داد.  

بازاریابی چریکی استارتاپ ها

بازاريابي چريکي برای استارتاپ ها و سازمان های کوچک که معمولا بودجه کم دارند، مناسب می باشد. همانطور که می دانیم ماهیت بسیاری از استارتاپ ها بر سود آوری بنا شده تا سرمایه گذاری کلان. چیزی که ضعف این شرکت ها را پوشش می دهد خلاقیت و چابکی و ایده پردازی است. به همین دلیل این شرکت ها مایل به جذب نیروهای جوان و پر انرژی هستند. استارتاپ ها در آغاز کار خود از بازاریابی چریکی برای معرفی استارتاپ خود استفاده می کنند.  در این نوع بازاريابي باید به فرهنگ، عقاید و آداب و هنجارهای مخاطبان توجه ویژه داشت. برای مثال تپسی برای معرفی سرویس جدید خود از تبلیغات محیطی خلاقانه استفاده نمود. در این نوع تبلیغ با استفاده از شعار تاثیر گذار توجه مخاطب جلب می گردید.  

جمع بندی

بازاریابی چریکی یکی از روش های بازاریابی برمبنای خلاقیت و ایده پردازی می باشد. در این روش تلاش بر این است که با سرمایه گذاری کم بیشترین تاثیر در ذهن مخاطب ایجاد گردد. ابزارهای بازاریابی چریکی محدودیتی ندارد می توان از بازاریابی های محیطی تا تبلیغات در رسانه های اجتماعی را شامل شود. این روش بازاریابی در رسانه های اجتماعی به صورت ویروسی گسترش می یابد و بازده تبلیغ افزایش می یابد. برای داشتن تبلیغات چریکی موفق می توان با اضافه کردن ایده های جذاب به تبلیغات موجود اثر بخشی آن ها را افزایش داد.

درباره ما

زانیم در تلاش است برای هر پروژه همه ابعاد فنی، و تکنولوژیکی یک پروژه را بررسی کند و مناسبترین راه کارها را برای برآورده سازی نیازهای کوتاه مدت و بلند مدت پروژه ها برآورده سازد.

بررسی اختصاصی هر پروژه و رویکرد فنی و  Solution  محور به پروژه ها مواردی است که می تواند برای هر پروزه ارزش افزوده قابل توجهی به همراه داشته باشد. 

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت مربوط به گروه زانیم می باشد.

برای دریافت لیست رپورتاژهای انگلیسی با ما تماس بگیرید.
This is default text for notification bar