مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه

ارائه خدمات مجازی سازی شبکه به سازمان ها و شرکت ها

گسترش شبکه های مبتنی بر ساختار مجازی سازی امروزه بر کسی پوشیده نیست. دیگر زمان اینکه صرفا از یک سرور به عنوان یک سرویس استفاده می کردند گذشته است. تنها در جاهای محدودی که این سرویس دهی مربوط به لایه WAN و تعداد بیشماری کاربر می شود همچنان از ساختار فیزیکی استفاده می شود. در دیگر Business های کوچک و متوسط ساختار مجازی سازی از محبوبیت خاصی برخوردار است. در بین خدمات شبکه و یا خدمات اکتیو شبکه ، مجازی سازی برای سازمان های کوچک، متوسط و بزرگ سولوشن های ویژه ای ارائه می دهد. گروه زانیم ارائه سرویس های مجازی سازی را با محوریت نیاز کارفرما در این بخش و استفاده از راهکارهایی مناسب با سخت افزارهای موجود و بهبود سرویس دهی به کاربران سازمان انجام می دهد. ارائه سرویس های مجازی به دسته های زیر تقسیم بندی می شود.
  • مجازی سازی دیتاسنتر: Data Center Virtualization
  • مجازی سازی سرور: Server Virtualization
  • مجازی سازی دسکتاپ: Desktop Virtualization
  • مجازی سازی اپلیکیشن: Application Virtualization
  • سیستم ذخیره سازی نرم افزاری: Software Define Storage

هر کدام از این سرویس ها نیازمند سخت افزارهای مختلفی هستند که براساس بودجه و اهمیت سرویس راهکارهای فوق با محصولات citrix ، vmware  ، Microsoft  ، 2X ، Tsplus ، … قابل طراحی و پیاده سازی هستند .
خدمات جازی سازی شبکه زانیم

تاریخچه مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه یکی از خدمات مهم در زمینه شبکه می باشد. اگر تا دو دهه گذشته به شبکه های کامیپوتری موجود در سازمانهای خارجی و داخلی نگاه می کردیم همگی آنها از سه لایه Network، Server و Storage تشکیل شده بودند. در تمام شبکه ها کلیه اجزای یک شبکه در این سه دسته گنجانده می شد. از اوایل قرن 21 با ورود محصول Vsphere شرکت vmware یک عضو دیگر به شبکه های کامپیوتری افزوده شد. این عضو virtualization یا مجازی سازی شبکه نام داشت. وظیفه و کارایی این عضو استفاده بهینه از منابع پردازشی سرور و ایجاد سرویس های مختلف بر روی یک سرور با ایجاد لایه مجازی سازی شبکه بود. این محصول طی سالهای بعد کامل تر شد و می توان گفت ورود به دهه 2010 نقطع عطفی در این محصول بود. کم کم اکثر سازمانها و شرکت به سمت این محصول که چند سالی می شد وارد بازار شده بود، سوق داده شدند. آن را جزو اجزای جدا ناپذیر شبکه شناختند و روز به روز استفاده از این محصول فراگیرتر شد.

در این دهه ورود محصولات دیگر حوزه مجازی سازی شبکه نیز رواج پیدا کرد. به طوری که امروزه دیگر صرفا یک محصول برای استفاده بهینه از سرور و به اصلاح datacenter virtualization وجود ندارد. در سال های بعد محصولات دیگر حوزه مجازی سازی شبکه نیز ورود پیدا کرده اند.

مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization)

دومین حوزه پرکاربرد در حوزه مجازی سازی شبکه مربوط به حوزه مجازی سازی دسکتاپ است. محصول این حوزه از محصولات شرکت VMware محصول Horizone view است. استفاده از دسکتاپ های مجازی دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایل هزینه بالای سخت افزار در سازمان ها است که در مرور زمان به علت استهلاک تجهیزات و ورود سیستم های قدرتمند لازم به تعویض آنها می باشد. از دیگر دلایل نیز در بخش امنیت می توان به Data Loss  در سازمان ها اشاره کرد. لازم است کنترل دسترسی ها بصورت یکپارچه انجام شود و در این راستا Horizone view کمک بسیاری به سازمانها می کند.

اجزای اصلی این محصول Connection Server و Composer است. یکی از اصلی ترین راههای ساخت ماشین مجازی برای کاربران روش Linked clone است. این محصولات با پروفایل کاربران در  Active Directory هماهنگ است و از ان استفاده می کند.

مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دیتاسنتر (Datacenter Virtualization)

همانطور که گفتیم مجازی سازی شبکه به چندین بخش تقسیم می شود. اولین محصول و پرکاربردی ترین محصول مجازی سازی دیتاسنتر Vsphere نام دارد. محصولات این حوزه شامل ESXI که به عنوان یک hypevisor که در سرور نصب و پیکربندی می شود، آغاز می گردد. این محصول ابتدا با نام ESX منتشر شد و از نسخه های 4 به بعد با نام تجاری ESXi وارد بازار گردید. امروزه این محصول پرکاربردی ترین محصول خانواده Vsphere شناخته می شود. مهمترین قابلیت hypervisor این است که بعد از نصب می توان ماشین های مجازی بسیاری با توجه به منابع هارد و رم و cpu تولید کرد. به ازای هر ماشین مجازی می توان یک سرور مجزا در سازمان راه اندازی کرد.

در کنار این محصول، برای مجازی سازی شبکه محصولات دیگری برای مدیریت بهتر و کاراتر سرور ها و منابع آنها در دسترس است. از مهمترین محصولات مدیریتی می توان به محصول Vcenter اشاره کرد. در این محصول انواع دیتاسنترهای سازمان به همراه سرور های هر دیتاسنتر مشخص می گردد. می توان همگی سرور ها در یک صفحه مشاهده کرد. از قابلیت های مهم این محصول Distributed Resource Scheduler (DRS) است که باعث می شود منابع پردازشی شامل رم و CPU را بین سرور ها مدیریت می کند. این قابلیت در کنار قابلیت HA کارایی بسیار خوبی در سازمان ایجاد می کند. قابلیت های دیگری که در این محصول در سرورها می توان از آن استفاده کرد vmotion و FT است. از محصولات مدیریتی مجازی سازی دیتاسنتر می توان به VROPS و Insight اشاره کرد. این دو محصول جهت مانیتورینگ و Syslog Server استفاده می شوند. با این ابزارها می توان مدیریتی بهتر را روی ماشین های مجازی انجام داد.

مجازی سازی دیتاسنتر (Datacenter Virtualization)
مجازی سازی نت ورک (Network Virtualization)​

مجازی سازی نت ورک (Network Virtualization)

در چند سال اخیر که محصولات مجازی سازی شبکه رواج پیدا کرده است، Network جزو جدیدترین محصولات این حوزه به شمار می رود. کاربرد این محصول از آن جهت مهم است که فرایند های اصلی که توسط سوییچ و روتر و فایروال و Load balancer و ... در زیرساخت انجام می دهد، را وارد لایه مجازی سازی می کند. کاربرد این محصول برای سازمان ها با ابعاد بزرگتر است. می توان گفت این نوع مجازی سازی در سازمان های متوسط و کوچک کاربرد های کمتری دارد. Vxlan از مهمترین پروتکل هایی است که کاربرد ویژگی در این محصول دارد. Vxlan برای انتقال لایه دو ماشین های مجازی بین دیتاسنتر های مختلف کاربرد ویژه ای دارد. ارتباطات لایه سه نیز بین ماشین مجازی در حالت هایی که ماشین های مجازی در Zone های مختلف قرار داده می شوند و قراردادن فایروال و Vpn Server روی این Zone ها نیز از دیگر ویژگی های این محصول است.

مجازی سازی ذخیره ساز (Storage Virtualization)

مسئله ذخیره سازها از مهمترین قسمت های حوزه شبکه می باشد و به همان نسبت تغییرات این لایه جزو پراسترس ترین قسمت ها به شمار می رود. محصول VSAN شرکت Vmware در راستای ایجاد پایداری در این لایه و موضوع Disater Recovery کاربرد ویژه ای دارد. این محصول با توجه به نسخه ESXI تعیین می شود و نیاز به محصول جداگانه ای ندارد. این امکان وجود دارد که با ایجاد stretched cluster با توجه تعداد تعداد سرور ها این محصول را فعال کرد. در این محصول از هارد های Local روی سرور استفاده می شود و شامل دو نوع می باشد. حالت All flash که از هارد های SSD استفاده می شود. در حالت Hybrid که از هارد های مغناطیسی به همراه هارد SSD استفاده می شود. هارد های SSD در این حالت نقش Cache را ایفا می کنند برای راه اندازی محصول VSAN حداقل به تعداد 3 سرور می باشد. در این حالت یک failure to tolerance خواهد بود و از دست رفتن یک سرور مشکلی در Data ها رخ نمی دهد.

مجموعه زانیم در حوزه مجازی سازی شبکه همه محصولات شرکت Vmware را با بالاترین Performance راه اندازی و پیکربندی می کند.

مجازی سازی ذخیره ساز (Storage Virtualization)

درباره ما

زانیم در تلاش است برای هر پروژه همه ابعاد فنی، و تکنولوژیکی یک پروژه را بررسی کند و مناسبترین راه کارها را برای برآورده سازی نیازهای کوتاه مدت و بلند مدت پروژه ها برآورده سازد.

بررسی اختصاصی هر پروژه و رویکرد فنی و  Solution  محور به پروژه ها مواردی است که می تواند برای هر پروزه ارزش افزوده قابل توجهی به همراه داشته باشد. 

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت مربوط به گروه زانیم می باشد.

برای دریافت لیست رپورتاژهای انگلیسی با ما تماس بگیرید.
This is default text for notification bar